zаmok1

Igaüks tahab vahel omaette olla ja siginast-saginast puhata, töötada või  õppida ning selleks on tarvis oma ruumi. Seepärast on tubadevaheline uks sama vajalik kui välisuks. See aitab säilitada eraldatuse ega võimalda kodustel teid ebasobival ajal häirida.

Samuti saate ukse kodust lahkudes lukustada. See säästab teist muretsemisest, et keegi teie äraolekul tuppa siseneb ja teie asjades sorib. 

Tänasel päeval on saadaval väga laias valikus siseuste lukke. Need on pisut odavamad kui märksa raskema ukselehega välisustele mõeldud lukud, kuid erinevad neist ka konstruktsiooni poolest. 

Siseuste ja välisuste lukkude erinevused

Siseuste lukumehhanismide erinevused välisuste lukkudest:

  • Paigaldamise lihtsus. Kogenud meister paigaldab sellise luku poole tunniga, vajades selleks ainult peitlist, haamrist, puurist ja trellist koosnevat standardset tööriistakomplekti.
  • Sellistele lukkudele paigaldatakse sissepoole lisasulus. Nii saate ukse võtit kasutamata seestpoolt sulgeda. Lihtsalt pöörake sulust või käepidet ja uks lukustub. 
  • Siseuste lukkude hind on madalam, kuna neile esitatavad kvaliteedi-, turvataseme ja salajasusnõuded ei ole nii karmid kui välisuste lukkudele esitatavad. 
  • Tehnilise hoolduse lihtsus. Siseukse luku lahtivõtmiseks ja kõigi vajalike osade õlitamiseks ei ole vaja mingeid erilisi teadmisi ja oskusi. Selle ülesandega saate te iseseisvalt hakkama. Mehhanismi õigeaegne hooldus võimaldab pikendada selle kasutusaega.
 • Disainide mitmekesisus. Te saate valida lukumudeli, mis sobitub toa interjööri üldise stiiliga. Neid on pealiskäepidemetega, mis on teostatud hi-tech stiilist klassikani. 

 

Siseukse luku konstruktsioon

Selliste lukkude konstruktsioon on tavalise lukumehhanismi kujul, mille paneb tööle keel.  Käepidemed on omavahel ühendatud ruuttelje abil. Käepidemele vajutades tõmbub keel sisse, mille tulemusena uks avaneb.

Käepidemete erikujud:

 • lingikujulised – kõige levinumad, mida võib kohata peaaegu igas kodus;
 • pööratavad nupukujulised – stiilsema disainiga.

Mõlemad esitatud tüübid võivad olla varustatud keelega. Käepideme valiku määravad kõige sagedamini isiklikud eelistused, aga ka toa interjöör. See valitakse selliselt, et ta vastab üldisele stiilile. 

Mida võib müügilt leida?

Poodidest võib siseustele leida kõige erinevamaid lukke. Majades ja korterites paigaldatakse  harilikult kõige odavamad keelega mudelid. Kontoritesse aga, vastupidi, püütakse valida kallimad ja vastupidavamad. Tavaliselt on need mitte keelega, vaid võtmetega lukud. Samuti kohtab peitluku mehhanisme, millesse on paigaldatud fikseeriv lisaelement.

Suurettevõtetes ja korporatsioonides paigaldatakse magnetlukke ja nutilukke. Selliseid lukke on kõige targem paigaldada ustele, mis viivad raamatupidamisse, kassasse jne. Maksimaalne turvatase ei lase kurjategijal tungida ruumi, kus hoitakse tähtsaid dokumente ja raha.

Kõige usaldusväärsemateks loetakse lukke, millel on nii mehaaniline kui elektrooniline osa. Nende hind on mõistagi märksa kõrgem. Samuti sõltuvad paljud karakteristikud lukumehhanisme tootvast ettevõttest. Seepärast tuleb siseuksele lukku valides arvesse võtta mitut tegurit, sealhulgas:

  • konstruktsiooni;
  • karakteristikuid;
  • töökindluse taset;
  • valmistamiseks kasutatud materjale;
  • lukustussüsteemi.