metalluksi ja nende lukke on võimalik lahti murda

Tootjad näevad metalluste turvalisuse parandamisega kõvasti vaeva, kuid ka varganäod on arenemisvõimelised ja mõtlevad teie koju tungimiseks iga päev välja üha peenemaid nippe. Seepärast ei saagi keegi garanteerida, et uks on röövlite külaskäigu eest 100% kaitstud. Küsimus on muus. Kui palju aega ja milliseid tööriistu läheb ukse lahtimurdmiseks vaja. Meie eksperdid viisid läbi uuringu, mille põhjal selgitasid välja metalluste ja lukkude avamise viisid ning töötasid välja vargakaitsesüsteemid. 

Metalluksest sissemurdmine «konserviavaja» abil

Kehva kvaliteediga uksest saavad pätid mängleva kergusega jagu metallikääridega. Riskirühma kuuluvad kõige odavamad metalluksed. See lõikeriist saab küll raskusteta hakkama õhukese metalliga, aga kui teie uks on valmistatud paksemast metallist, võivad varganäod kasutada niinimetatud konserviavajat. See riist suudab lõigata kuni poole sentimeetri paksust metalli. 

Selleks, et «konserviavaja» metalli läbi ei lõikaks, tehakse luku ümber tugevdus. Samuti on tähtis ukselehe konstruktsioon. Kui uksele on paigaldatud sissemurdmisvastane kaitse, on lõikamine raske või üldse võimatu. 

Metallukse lahtiväänamise meetodid

Metallukse lahtiväänamiseks on kaks viisi:

  1. Vastav instrument pistetakse ukselehe alla luku vahetusse lähedusse. See meetod töötab juhul, kui teil on paigaldatud odavklassi uks. Nende konstruktsioon ei suuda kangi survele vastu panna. Seepärast tasub valida kallimate mudelite seast, millel on piisavalt tugev kant, survele vastupidavad jäikusribid ja massiivne karkass. Kõige populaarsem variant kaitseks selle sissemurdmismooduse eest on mitmepunktiline lukustussüsteem.
  2. Kangiga väänatakse välja terve uksekarp. See viis töötab ainult siis, kui uks on valesti paigaldatud ning karbi ja seina vahele on jäänud praod. Meistrid täidavad need vahuga ja visuaalselt pole puudusi näha. Kui aga varas kangi prakku pistab, tuleb monteerimisvaht kergesti välja ja kogu konstruktsioon on kõigile oskajatele avatud. Selle ennetamiseks tuleb jälgida, et paigaldamisel peetaks kinni paigaldustehnoloogiast ja külgedele ei jääks pragusid. Samuti võib külgedele teha spetsiaalsed looked, mis ei võimalda varastel monteeringust läbi tungida.

Ukse hingede poolt murdmine

Süsteem on selline, et kurjategijad lõikavad uksehinged elektrilise tööriistaga läbi ja seejärel väänavad ukse eest mitte luku, vaid hingede poolt. Üldjuhul kasutatakse seda moodust uusehitustel, kus niikuinii käib korterites remont ja keegi ei pööra veel ühe tööriista mürale tähelepanu.

Selle sissetungi eest kaitseks on ainus viis paigaldada uksekarpi tihvtid, mis fikseerivad ukse tihedalt ega võimalda seda hingede poolt eemaldada. 

Lukkude lõhkumine

Selleks on mitu meetodit, mis varieeruvad sõltuvalt luku konstruktsioonist ja tugevusest. 

  1. Lukk viiakse rivist välja selle ümber aukude puurimisega. See moodus sobib nii silinder- kui turvalukkude puhul. Sissemurdmise tõenäosuse vähendamiseks paigaldatakse karastatud terasest silindrid, turvalukkudes aga kasutatakse tugevaid katteplaate ja tugevdatud korpust. Vähetähtsad pole ka jäikusribid konstruktsioonis.
  2. Silinder lüüakse välja mitme erineva nurga alt antud tugevate hoopidega. Selle tulemusena avaneb juurdepääs lukumehhanismile. Asjatundjad soovitavad lukkude pealt mitte koonerdada ja paigaldada sissemurdmise eest kaitseks soomusplaadid.
  3. Kui silinderlukul ei ole kaitseplaati, saab sellest spetsiaalse instrumendiga kinni haarata ja lukk nii lahti murda. Taas tuleb korrata, et selle probleemi lahendavad soomusplaadid.
  4. Turvalukud murtakse katki. Selleks on olemas spetsiaalne instrument, mis pistetakse lukuauku nagu võti, pööratakse jõuga ja murtakse lukk katki. Selleks, et instrument vabalt lukuauku mahuks, peab seda eelnevalt suurendama. Sellise lähenemise vastu aitab lukukate, mis suleb ligipääsu mehhanismile, selle sees olev turvafurnituur aga ei võimalda lukuauku suurendada.
 • Soomustatud plaadid valmistavad röövlitele kõige suuremat peavalu ja seepärast üritatatakse just need esimesena lõhkuda. Selleks piisab täiesti sepavasarast. Kui plaat on nigela kvaliteediga või valesti paigaldatud, pääsevad pätid lukule ligi umbes 5 minuti jooksul. Soomusplaat peab olema paigaldatud mitte ukselehe peale, vaid sisse. Samuti pöörake tähelepanu materjali tugevusele.

Kokkuvõte

Siin on kirjeldatud põhilisi metallukse lahtimurdmise meetodeid, aga tegelikult on neid palju rohkem. Tähtis on meeles pidada, et teie kodu kaitseb kõige paremini kvaliteetne uks, mille on paigaldanud professionaalsed meistrid. Kui tahate enda ja oma pere turvalisuses kindel olla ja seejuures arukalt kokku hoida, pöörduge meie poole. Leiame teie jaoks sobiva lahenduse.