luku rikke

Meie ajal paigaldavad korteriomanikud elamisele üha sagedamini tugevad metalluksed, mis on ette nähtud kaitsma vara huligaanide ja röövlite eest. Kuid ettenägematute olukordade eest pole meist keegi kaitstud. Mida teha, kui keegi teie lähikondsetest kaotas kodu võtme, lukk kiilus kinni või läks üldse rikki?

Esimese asjana teeb igale koduomanikule võtme kaotamise korral muret, ega mõni kurjategija seda ei kasuta. Selleks, et oma turvalisuse pärast muretsemata rahulikult magada, on parem lukk uue vastu vahetada. Paljud arvavad, et saavad selle ülesandega internetist hangitud videoõpetuste põhjal suurepäraselt ise hakkama. Paraku ei pruugi see nii minna. Ei maksa arvata, et kõik läheb lihtsalt. Video põhjal võite saavutada tulemuse, mida te mingil juhul ei soovinud, sest teil puuduvad selleks tööks vajalikud kogemused. Lisaks sellele läheb teil vaja sobilikke tööriistu. Spetsialistide abita te toime ei tule.

Lisaks sellele on olulisi üksikasju, mida te ei pruugi teada. Spetsialistid kinnitavad, et võtme kaotamise korral ei ole tervet lukku vaja täielikult välja vahetada. Piisab välisukse lukusüdamiku vahetamisest. See tuleb odavam ja on kiiremini tehtav. Paraku on see meetod asjakohane ainult silinderlukkude puhul. Turva- ehk seifilukkudel on hoopis teine tööpõhimõte ja ehitus. Nende sisemuses on mitu erinevate sälkudega metallplaati. 

Spetsialistid soovitavad lukusüdamiku välja vahetada ka juhul, kui lukk hakkab tõrkuma või keerab raskesti. Sellise häired räägivad sellest, et lukku kasutatakse juba pikka aega ja selle osad on hakanud tasapisi kuluma. Varem või hiljem kiilub lukk kinni ja te ei saa ust enam avada või sulgeda. Samuti on lukk mõistlik välja vahetada kolimise või lahutuse korral. See lihtne toiming säästab teid kutsumata külaliste külaskäigust.

Mida aga teha siis, kui kaotasite turvaluku võtmed või on see streikima hakanud? Sellele küsimusele on ainult üks vastus – lukumehhanism tuleb välja vahetada. Sellega aga võib tekkida raskusi. Asi on selles, et lukk tuleb valida võimalikult täpselt eelmisega analoogne. Pahatihti aga juhtub, et selliseid mudeleid ei toodeta enam ja nende ostmine võib põhjustada peavalu. Väljapääs on siiski olemas – sobitada lukk spetsiaalsete riistade abil käsitsi ukse sisse. Seda ei ole, eriti metallukse puhul lihtne teha. Nende valmistamiseks kasutatakse eriti tugevat materjali ja seepärast on keeruline sellega ise midagi teha. Selle ülesandega suudavad kiiresti ja minimaalsete kuludega toime tulla ainult professionaalid.

Eksperdid kinnitavad, et kui lukk kinni kiilus, võti ära kadus või lukk rikki läks, aga lapsed või pensionärid koju jäid või te ise tööle või kohtumisele kiirustate, ei maksa paanikasse sattuda. Esimese hooga helistatakse harilikult päästeametisse, kuid spetsialistid ei soovita seda teha. Päästjad jõuavad muidugi kiiresti kohale, murravad ukse lahti ja vabastavad inimesed luku tagant, kuid nemad ei hooli ukselehe säilimisest, mis toob tulevikus kaasa äärmiselt suuri kulutusi selle vahetamisele. Kui te tahata säilitada oma vara tervena, on kõige targem pöörduda uste avamise ekspertide poole. Meistrid avavad luku kiiresti ja seda saab kasutada ka edaspidi.